Czym zajmuje się neurolog dziecięcy?

Neurolog dziecięcy to lekarz medycyny, specjalizujący się w diagnozowaniu oraz leczeniu chorób obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego niemowląt, dzieci i młodzieży. W zakresie jego dociekań znajdują się więc wszystkie problemy zdrowotne związane z mózgiem, rdzeniem kręgowym, jak również  wpływem nerwów na narządy wewnętrzne. Podczas wizyty lekarz przeprowadza wywiad z rodzicami lub opiekunami dziecka, a także wykonuje podstawowe badania, dzięki którym może stwierdzić, czy w odruchach fizjologicznych pacjenta występują nieprawidłowości. Do najczęściej wykonywanych procedur należy: stukanie młoteczkiem w kolano, badanie symetrii czucia, dotykanie palcem czubka nosa przy zamkniętych oczach, próba pięta – kolano, próba Romberga. Dobry neurolog na podstawie odchyleń w tych badaniach może już wstępnie stwierdzić, na jakiego rodzaju zaburzenia cierpi pacjent. Dokładniejsza diagnostyka, w zależności od rodzaju problemu neurologicznego, wymaga przeprowadzenia dodatkowych badań, np. tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, tomografii emisyjnej, elektroencefalografii czy punkcji lędźwiowej.

Kiedy trzeba udać się na wizytę do neurologa dziecięcego?

Ostrów Wielkopolski, jak też inne duże miasta w Polsce to ośrodki, w których przyjmują specjaliści neurologii dziecięcej. Na kontrolę u nich warto się zdecydować profilaktycznie, jeśli dziecko znajduje się w grupie ryzyka wystąpienia zmian neurologicznych, np. po powikłanym i przedłużającym się porodzie, przy ciąży mnogiej, gdy matka w czasie ciąży chorowała lub brała leki, gdy dziecko jest wcześniakiem lub ma niską wagę urodzeniową.

    Wizyta u neurologa jest wskazana, a nawet konieczna, gdy u dziecka pojawiają się m.in.:
  • napady drgawkowe,
  • zaburzenia płynności ruchów i poruszania się,
  • problemy ze snem,
  • tiki nerwowe,
  • zaburzenia symetrii ciała,
  • utrata kontaktu wzrokowego,
  • nieprawidłowości w napięciu mięśni,
  • prężenie ciała,
  • trudności z koncentracją, zapamiętywaniem i nauką,
  • nadpobudliwość,
  • zawroty i/lub bóle głowy.

Neurolog prywatnie przyjmuje bez skierowania, a czas oczekiwania na wizytę nie jest długi. Wczesna diagnoza umożliwia szybkie podjęcie leczenia i daje szansę na prawidłowy rozwój małego pacjenta.

Jak przygotować się do wizyty?

Na pierwszą wizytę u neurologa dziecięcego trzeba zabrać ze sobą posiadaną już dokumentację medyczną – wyniki dotychczasowych badań laboratoryjnych i obrazowych, karty wypisu ze szpitala, przebieg dotychczasowego leczenia (o ile było ono podjęte). Jeśli pacjent to noworodek, ważna jest karta przebiegu ciąży. Lekarz podczas wizyty zbierze wywiad odnośnie historii chorób w rodzinie, a także leków przyjmowanych przez dziecko i matkę w czasie ciąży. Neurolog może wskazać konieczność dalszych konsultacji u innych specjalistów, np. u logopedy czy psychiatry.

Potrzebują Państwo porady neurologa dziecięcego? Serdecznie zapraszamy do Centrum Rozwoju Dziecka w Ostrowie Wlkp.! W naszej poradni uzyskają Państwo kompleksową opiekę uznanych specjalistów z zakresu medycyny wieku dziecięcego.