Psychiatra dziecięcy

Lekarz tej specjalizacji zajmuje się przede wszystkim diagnozą i leczeniem różnego rodzaju zaburzeń, a także chorób dzieci oraz młodzieży. Najczęściej zaniepokojeni stanem zdrowia swojego dziecka rodzice prowadzą je najpierw do psychologa dziecięcego. W przypadku, gdy zaburzenie przekracza dopuszczalną normę, mały pacjent kierowany jest do psychiatry. Jego rolą jest wykluczenie ewentualnych zaburzeń i chorób, a w przypadku stwierdzenia któregokolwiek z nich podejmuje się przygotowania planu leczenia i wskazania dalszych kroków. Psychiatra zajmuje się wieloma aspektami psychiki dziecka – od zaburzeń zachowania, lękowych czy konwersyjnych po depresje, upośledzenia umysłowe oraz całościowe zaburzenia rozwojowe, takie jak autyzm bądź zespół Aspergera.

Diagnoza to podstawa

Istotnym elementem pracy psychiatry dziecięcego jest postawienie trafnej diagnozy, co możliwe jest dzięki przeprowadzeniu dokładnego wywiadu osobistego oraz rodzinnego, w którym uczestniczą także opiekuni. Na pierwszej wizycie lekarz przeprowadza z rodzicami wywiad na temat rozwoju dziecka – od okresu ciąży aż do obecnej sytuacji. Warto zabrać ze sobą pełną dokumentację medyczną, gdyż może okazać się pomocna przy ustalaniu diagnozy. Psychiatra dziecięcy może zlecić także wykonanie dodatkowych badań, co służy wykluczeniu szeregu chorób. Rzetelna diagnoza może trwać dłużej niż jedną wizytę – często potrzeba kilku spotkań, by trafnie zidentyfikować problem. Gdy już to nastąpi, psychiatra opracowuje plan leczenia, który może obejmować leczenie farmakologiczne, ale także terapię psychologiczną - indywidualną, rodzinną bądź grupową. Wszystkie te środki mogą zostać zastosowane zamiennie lub łącznie, a o ich wdrożeniu decyduje lekarz.

Charakter leczenia

Dziecko to wymagający mały pacjent, z którym należy obchodzić się delikatnie. Specjaliści psychiatrii dziecięcej zdają sobie z tego sprawę, dlatego w Ostrowie Wielkopolskim działa Centrum Rozwoju Dziecka, gdzie najmłodsi traktowani są z dużą dozą cierpliwości i wyrozumiałości. Droga do wyleczenia potrafi być naprawdę trudna i długa, dlatego jednym z zadań psychiatry jest objęcie rodziny opieką i wskazanie, jak należy postępować wobec pacjenta.

Dobry psychiatra dziecięcy Ostrów Wlkp

Wizyta u specjalisty to najlepsze rozwiązanie w przypadku wątpliwości dotyczących stanu zdrowia pociechy. Wykluczenie ewentualnych zaburzeń, czy też szybka i profesjonalna diagnostyka mogą pozytywnie wpłynąć na przyszłość dziecka. Warto wybrać się na spotkanie z profesjonalistą już dziś.